Debat: Husk hele navnet

"I ’Dansk Journalistforbund – medier og kommunikation’ er vi uanset faglighed fælles om det meste. Ikke at forveksle med ens," skriver DJ-næstformand Tine Johansen

Dansk Journalistforbund, som har hovedkvarter i Journalisternes Hus, er da et forbund for journalister, er det ikke?

Jo! 

Men vi er heldigvis lige så meget et forbund for fotografer, grafikere, illustratorer, tv-tilrettelæggere, billedmedieoversættere, bladtegnere og en hel masse andre fagligheder, der arbejder bredt med medier og kommunikation. Foruden selvfølgelig vores største – og støt voksende – gruppe af kommunikatører af enhver art. 

Vores forskellige fagligheder er en styrke, for vi er sammen om nogle fælles mål. 

I DJ kæmper vi sammen for ordentlige løn- og arbejdsvilkår, og vi er fælles om at kæmpe for et åbent, transparent samfund, frie ord og frie medier. Det er det, der binder os sammen.

I specialgrupperne handler det om fagene. Her kan vi nørde sammen med andre, der går lige så meget op i at bruge den rigtige tusch til en tegning, det rigtige objektiv til et pressefoto eller det rigtige sociale medie til et budskab. Her kan vi dyrke det, som vi ikke alle sammen har til fælles.

I kredsene og i arbejdsfællesskaberne kan vi være så heldige at støde på kolleger, som laver noget helt andet end os selv, og som vi ligefrem kan lære noget af.

’Dansk Journalistforbund – medier og kommunikation’ hedder vi rettelig og med god grund.

DJ lægger for eksempel en masse energi i at få lavet offentlighedsloven om, fordi vi ønsker åbenhed og gennemsigtighed i vores samfund. 

Samtidig kæmper vi sammen med en lang række andre faglige organisationer for at lovfæste offentligt ansattes ytringsfrihed. For kun ved at sikre, at dem, der kender ’det offentlige’ indefra, tør fortælle om deres virkelighed, kan vi passe på og forbedre vores fælles velfærd. DJ har cirka 1.000 offentligt ansatte medlemmer, der hovedsageligt arbejder med information og kommunikation på forskellige niveauer. Deres deltagelse i den offentlige debat er under pres, viser desværre eksempler fra den seneste tid, og her kæmper DJ for at sikre ansættelsesretlig beskyttelse mod sanktioner fra arbejdsgiver.

På tværs af fagligheder er vi ansat eller ikke-ansat på forskellige vilkår. DJ forhandler og forsvarer overenskomster for de fastansatte. Men vi arbejder også for, at vilkårene for freelancere og selvstændige forbedres – uanset om deres levevej er journalistik, kommunikation eller lidt af hvert. Ligesom faglig rådgivning, karrierevejledning, FagFestival, efteruddannelse, mentorordninger og netværk er for os alle sammen.

I ’Dansk Journalistforbund – medier og kommunikation’ er vi uanset faglighed fælles om det meste. Ikke at forveksle med ens. 

Tine Johansen er næstformand i Dansk Journalistforbund

0 Kommentarer