Nyhedsavisens nu fratrådte chefredaktør starter sit nye job i Det Berlingske Officin den 15. marts. Detaljerne er endnu hemmelige, men selve titlen og hovedopgaven er på plads.
Når David Trads rykker ind i Titangade, så bliver det med titel som »redaktionel projektleder«. Og ifølge koncerchef Lisbeth Knudsen er der allerede flere projekter, som ligger og venter på, at han kommer i gang.
»Det er nogle større koncern-projekter, som vi gerne vil udvikle,« siger Lisbeth Knudsen til Journalisten.dk og tilføjer, at der er tale om udvikling af nye forretningsområder.
»Han kommer til at arbejde med nogle ideer og projekter, som der ikke rigtigt har været nogen til at tage hånd om.«
Hvilke typer opgaver taler vi konkret om?
»Det får du mig ikke til at kommentere nu,« siger hun.
Selv har David Trads ingen kommentarer.
»Jeg må ikke udtale mig før den 1. maj. Og det gælder alting – også politik,« siger David Trads med henvisning til aftrædelsesaftalen med Nyhedsavisen.
Ifølge Journalisten.dk's oplysninger arbejdes der netop nu i Det Berlingske Hus med nye planer om at styrke hele dækningen af erhvervsområdet. Ikke bare ved at udnytte synergierne på tværs af koncernen langt bedre – men også i kraft af helt nye produkter – både offline og online. Og overordnet skal der igen satses kraftigere på business-området.
Hvad der præcist er tale om, og hvorvidt David Trads skal have en rolle i netop den sammenhæng, ønsker Lisbeth Knudsen ikke at afsløre.
»Det kan jeg ikke svare dig på nu.«
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.