Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
12:59 17.06.2021 Esben Christensen

Danske medier går sammen om forhandlinger med techgiganter

2. juli vil et forvaltningsselskab bestående af langt størstedelen af Danmarks større medier officielt blive stiftet. Det skriver MediaWatch.

Formålet med selskabet er at forhandle med techgiganter som Facebook og Google, efter at en ændring af ophavsretsloven har givet medierne mulighed for at forhandle betaling, når selskaberne bruger deres indhold.

Og det er en stort set samlet kreds af medier, der vil forhandle gennem selskabet. Både de store tv-stationer, de landsdækkende aviser, en lang række lokale og regionale aviser og en masse andre er med.

Selskabet skal hedde ’Danske Pressepublikationers Kollektive Forvaltningsorganisation’, og efter at man 2. juli har valgt en bestyrelse, skal der ansættes en direktør, hvorefter forhandlingerne kan gå i gang.

SENESTE NYT

Flere nyheder