Forskere på Arhus Universitet lod Danish Crown have fingrene for langt inde i processen, da universitetet lavede en forskerrapport om klimabelastningen ved grisekød for slagterigiganten. Det vurderer flere eksperter i forskningsetik over for Politiken og Danwatch.
Netop den rapport lå til grund for Danish Crowns omdiskuterede kampagne ”Dansk gris er mere klimavenlig, end du tror,” Som Danish Crown skal forsvare i retten, i hvad der er blevet kaldt ”Danmarks første klimaretssag”.
Ifølge Politiken og Danwatch er rapporten imidlertid flere gange blevet ændret efter ønske fra Danish Crown, som blandt andet har kommenteret rapportens grafer og fået ændret ”svin” til ”gris” og ”miljøbelastning” til ”miljøpåvirkning” i rapportens tekst.
Institutleder ved Aarhus Universitet Jørgen Eivind Olesen lægger afstand til processen:
”Det var en fejl. Det kommer ikke til at gentage sig.”
Både han og Danish Crown fastholder, at resultaterne i rapporten står til troende.
Danish Crown medgiver i et skriftligt svar, at forløbet om rapporten var ”kritisabelt”.
Vestre Landsret skriver til Journalisten, at klimaretssagen om Danish Crowns kampagne er berammet til seks retsdage i november og december. Dommen forventes afsagt i februar.