Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
08:23 21.07.2021 Christian Lindhardt

Coronaeffekten er forsvundet hos Netflix

Streamingtjenesten Netflix oplever nu, at det store løft af nye abonnenter under coronakrisen begynder at stilne af, i takt med at pandemien aftager i store dele af verden. Det skriver Ritzau.

Det viser sig i Netflix’ regnskab for andet kvartal i 2021. I april, maj og juni har streaminggiganten fået 1,5 millioner nye betalende kunder.

Sammenligner man med januar, februar og marts, kom der fire millioner nye kunder til, mens der sidste år i første kvartal under coronaudbruddet kom hele 16 millioner nye brugere.

Netflix beretter selv i sit brev til aktionærerne om, at coronasituationen har skabt en “ujævn” tilgang i nye abonnenter, og at man havde forventet en nedgang i 2021.

”Pandemien har skabt en usædvanlig ujævnhed i vores vækst, og det forvrænger år til år-sammenligningerne,” skriver Netflix.

Samlet er Netflix dog kommet ud af årets første seks måneder med 209 millioner betalende medlemmer, som endda er en smule mere, end streamingtjenesten havde regnet med, lyder det.

SENESTE NYT

Flere nyheder