Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
09:09 04.01.2022 Anna Sol Jørgensen

Cavlingprisen bliver igen i år uddelt digitalt

Igen i år bliver det uden fysisk forsamling og efterfølgende fest, når Cavlingprisen bliver uddelt på fredag.

På grund af smittesituationen med coronavirus, bliver prisen nemlig igen i år uddelt digitalt, og den kan streames på Dansk Journalistforbunds hjemmeside og Facebook-side.

Prisuddelingen går i gang klokken 15, hvor de fire nominerede projekter bliver præsenteret, hvorefter DJ’s formand, Tine Johansen, holder tale. Det samme gør statsminister Mette Frederiksen (S), inden vinderen af prisen bliver afsløret.

De fire nominerede blev præsenteret i december og tæller B.T.’s dækning af minksagen, DR’s dokumentar om kødædende bakterier, Ekstra Bladets dækning af danske børn i fangelejre i Syrien samt Fagbladet 3F’s dækning af misbrug af landbrugsarbejdere i Danmark.

 

 

SENESTE NYT

Flere nyheder