Budstikken leder efter tre lokaljournalister

Politikens Lokalaviser i det Syd- og Sønderjyske går fra 12 til 15 journalister. Det skal give mere redaktionel power.

Politikens Lokalaviser i det Syd- og Sønderjyske går fra 12 til 15 journalister. Det skal give mere redaktionel power.

Kan du skrive, fotografere og levere til nettet? Budstikken, der hører under Politikens Lokalaviser, vil ud og ansætte tre nye journalister. Det oplyser Budstikkens chefredaktør, Fred Jacobsen, til Journalisten.dk. Han siger, at man mangler redaktionelle medarbejdere til at indfri Politikens ambitioner med Budstikken.
»Da Politikens Lokalaviser overtog Budstikken i foråret, var det for at udvikle de 15 lokaludgaver, og derfor har vi nu brug for mere redaktionel power. Det lå i kortene, da man gik ind,« siger han.

I dag er der 12 journalister ansat til at lave de 15 lokaludgaver af Budstikken. De tre journalister, som Budstikken inden for kort tid vil annoncere efter, skal arbejde i Kolding, Vejen og Sønderborg.

I dag ligger artiklerne fra Budstikkers lokaludgaver kun som pdf-filer på nettet. I løbet af efteråret skal de indgå i sitet for Politikens Lokalavisers blade – www.lokalavisen.dk.
»Vi skal lave daglige nyheder og være med til at præge den lokale debat, og derfor skal hver avis have sit eget site. Det kan vi ikke løfte med de nuværende redaktionelle medarbejdere,« siger Fred Jacobsen, der indrykker jobannoncer i september og regner med at ansætte per 1. oktober eller 1. november.

Politiken overtog Budstikken i maj 2011 og er med et samlet oplag på i alt 357.000 ugentlige eksemplarer en af de største aktører på det danske ugeavismarked.

0 Kommentarer