Bestyrelsen for Bornholms Borgerforeningers Samvirke (BBS) udtrykker stor bekymring, efter at Bornholms Tidende har annonceret, at avisen skal spare 4,5 millioner kroner og derfor nedlægger seks redaktionelle stillinger.
Det oplyser borgerforeningen i en pressemeddelelse:
”Det vil være til stor skade for lokalsamfundet, at Bornholms Tidende finder det nødvendigt at skære en omkring tredjedel af de journalistiske stillinger væk. Vi frygter, at besparelsen vil forringe kvaliteten så meget, at læserne falder fra og i værste fald efterlader Bornholm avisløs. Det vil være katastrofalt for den offentlige samtale og for demokratiet,” skriver BBS.
Bornholms Tidende sagde torsdag farvel til en grafiker, en fotograf og en redaktionssekretær og nedlagde tre skrivende stillinger.