Bøde til besøgsven

MORDSAG. Journalist Kjeld Christiansen fra Ekstra Bladet er af en domsmandsret i Assens blevet idømt en bøde på 10.000 kroner for at have afgivet urigtige oplysninger til en offentlig myndighed.Det lykkedes Kjeld Christiansen at få et interview med en dømt drabsmand i arresten i Assens, fordi han i ansøgningen ikke afslørede sig som journalist, men blot som en 'ven' af drabsmanden.

MORDSAG. Journalist Kjeld Christiansen fra Ekstra Bladet er af en domsmandsret i Assens blevet idømt en bøde på 10.000 kroner for at have afgivet urigtige oplysninger til en offentlig myndighed.

Det lykkedes Kjeld Christiansen at få et interview med en dømt drabsmand i arresten i Assens, fordi han i ansøgningen ikke afslørede sig som journalist, men blot som en 'ven' af drabsmanden.

Ifølge Ekstra Bladet fik Kjeld Christiansen idéen til formuleringen af den dømtes advokat, Peter Hjørne. Bladet hævder også, at advokaten lod journalisten se alle sagens akter, selv om Højesteret endnu ikke var færdig med at udmåle drabsmandens straf for at have skudt en pædofil, som havde befamlet hans datter.

Da avisen havde bragt interviewet med Peter Hjørnes klient, meldte advokaten Kjeld Christiansen til politiet. Ekstra Bladets advokat, Ulrik Ibfelt, har anket dommen til landsretten.

0 Kommentarer