Bladtegnere trykker karikaturer uden censur

20 danske og seks udenlandske tegnere står bag hjemmesiden Caricature.dk, hvor de sætter satiriske streger uden at holde sig tilbage. "Vor profession er under pres," siger Danske Bladtegneres formand.

20 danske og seks udenlandske tegnere står bag hjemmesiden Caricature.dk, hvor de sætter satiriske streger uden at holde sig tilbage. "Vor profession er under pres," siger Danske Bladtegneres formand.

En økse kløver sig midt gennem ytringsfriheden. Det er lige nu det første billede, der møder én, når man besøger hjemmesiden Caricature.dk.

Det er nu ikke på dette website, at ytringsfriheden er truet. Tværtimod er sitet oprettet for at værne om bladtegnernes ret til at tegne, hvad de vil, uden at skulle holde sig tilbage.

"Hjemmesiden skal være med til at understrege, at vi som bladtegnere beskæftiger os bredt med alle temaer og gerne laver karikaturer om alle emner, som tegnere har gjort i Europa i århundreder. Vi vil vise publikum, at vi favner bredt. Det er en manifestation for at hæge om vor profession, som i disse år er under pres," siger Danske Bladtegneres formand, Claus Seidel, til Berlingske Tidende og understreger, at der ikke er opstillet nogen grænser for, hvilke emner de deltagende tegnere kan beskæftige sig med:
"Tegneren bestemmer selv, hvor hans eller hendes grænse går."

Caricature.dk er oprettet for de penge, som en lang række aviser verden over betalte for at genoptrykke af Jyllands-Postens tegninger af profeten Muhammed. I alt lå der 300.000 kroner i en fond, som Danske Bladtegnere altså nu har brugt til at starte det nye website.

Landets mest omtalte bladtegner, Kurt Westergaard, deltager ikke i Caricature.dk-projektet, men det ligger der ingen konflikt i, pointerer websitets redaktør, Lars Refn, over for Berlingske Tidende.
"Vi indbød de 45 medlemmer af Danske Bladtegnere, og 20 meldte sig. Det er en blanding af yngre og ældre medarbejdere fra alle mulige dele af den danske bladverden."
Derudover deltager seks udenlandske bladtegnere.

0 Kommentarer