Billed-Bladet tur-retur

Historien om en tegneglad københavnerpige, som i dag er tilbage på Billed-Bladet, efter at livet har bidt sig selv i halen.

Drømmen var glohed, luften var iskold, og pigen var 17-et-halvt, da Else Kromand en dag kort før årsskiftet i 1967 sprang på cyklen og satte kursen mod Forlagshuset.

"Jeg elskede at tegne, og så hørte jeg, der var et job på ugebladet Hendes Verden. Det var tilfældigt, det blev dér. Det lå i nærheden af, hvor vi boede."

Dengang fandtes der ingen decideret layout-uddannelse, så Else Kromand kom i mesterlære i layout-afdelingen. Hun blev der, indtil hun den 1. september 1969 blev ansat på Billed-Bladet. Samme arbejdsplads, som hun netop er vendt tilbage til som redaktionschef.

Hvor mange år, det bliver til denne gang, tør Else ikke spå om – men dengang i 1970erne blev det til knap ni år.

Efter syv år på Billed-Bladet blev Else Kromand layout-chef, og hun blev på ugebladet til april 1978, hvor der skulle ske noget nyt.

Derfor sagde Else Kromand pænt ja tak til et lignende job på Ude og Hjemme.

"Men efter et par år syntes den daværende redaktør Hans Herman Petersen, at jeg blandede mig så meget i det skrevne, at han mente, jeg skulle prøve selv at være skrivende. Det var jeg det følgende år, og jeg syntes, det var svært. Jeg er nok for meget perfektionist."

Lettere blev det ikke, da ledelsen med kyshånd tog imod Elses forslag om at lave en serie, hvor man tog hjem og besøgte de kendte. Hver uge. Hun planlagde og skrev serien alene.

"Det var i perioden, hvor tv-serien Matador var det store hit, så jeg var hjemme og besøge mange af seriens skuespillere. Men det var ikke let, og flere sagde nej – enten af principielle årsager, eller fordi de frygtede indbrud, når deres hjem med sølvtøjet var blevet vist frem i bladet. Så det var et hårdt år."

Derfor var Else Kromand ikke ked af det, da hun i 1981 blev redaktionssekretær.

"Jeg havde lettere ved at redigere de andres stof end selv at skrive, så jeg blev hurtigt glad for jobbet."

Samtidig blev ledelsen glad for Else, for nogle år senere blev hun ledende redaktionssekretær – og i 2001 blev hun redaktionschef.

Gennem samtlige år på bladet skrev og redigerede hun i øvrigt en fast rubrik med tips og ideer – "en kvindeting med tøj, makeup og smykker".

Og nu er hun altså tilbage på Billed-Bladet, der siden er blevet en del af Aller-familien og har skiftet adresse.

– Efter næsten 25 år på Ude og Hjemme. Hvorfor nu det?

"Jeg fik et godt tilbud, og man skal jo passe på ikke at køre fast."

Else sidder nu "ved bordet" som en af Billed-Bladets tre redaktionschefer. Med ansvar for gå-i-byen-stoffet, ligesom den 53-årige kvinde fra Vedbæk også er ansvarlig for tillægget Hjemme Hos Kendte Og Kongelige.
"Hvordan det er at vende tilbage? Dejligt! Selv om der kun er to tilbage fra dengang, en journalist og en fotograf, har alle været søde og imødekommende, og jeg mærker stadig ånden og nerven på bladet."

0 Kommentarer