Berlingske tilbød hjælp til pressemeddelelser

Lisbeth Knudsen afviser, at Berlingskes journalister hjælper virksomheder med at udarbejde indhold. Da Journalisten ringede for at teste det, sagde Berlingskes sælger det modsatte. Det viste sig dog, at salgstalen ikke var korrekt.

Lisbeth Knudsen afviser, at Berlingskes journalister hjælper virksomheder med at udarbejde indhold. Da Journalisten ringede for at teste det, sagde Berlingskes sælger det modsatte. Det viste sig dog, at salgstalen ikke var korrekt.

For to uger siden stillede chefredaktør på Børsen Anders Krab-Johansen spørgsmål ved Berlingskes opdeling af kommercielt og redaktionelt indhold. Meget tyder på, at oplysningerne i den mail, han byggede sin indirekte anklage på, var ukorrekte. Men da Journalisten ringede til Berlingske, fik vi oplyst, at man kunne få business-redaktionens assistance til pressemeddelelser, hvis man meldte sig ind i Berlingske Premium, der er en portal for virksomheder.

Det viste sig hurtigt, at der i realiteten ikke var tale om redaktionel assistance af en journalist fra redaktionen, men det var ikke det, sælgeren sagde.
På Berlingske Premiums hjemmeside står der, at man kan få "Hjælp til udarbejdelse af (…) pressemeddelelser", hvis man investerer i et premium-abbonement til 6.000 kroner for et halvt år.

Journalisten ringede uden at præsentere sig som journalist for at høre, hvad den hjælp bestod af. En sælger fortæller, at hvis man sender et udkast, kan man få assistance til »at få skåret den rigtigt eller få en anden vinkel, sådan at man opnår mest muligt«.

Hvem er det så, der udøver den assistance?
»Det er en journalist, vi har herinde, som hjælper til (…),« svarer sælgeren.

Så hvis man har en forretningsgang, så er det en journalist, som sidder på det område?
»Ja.«

Ok, kan man så ønske, hvilken journalist det skal være af dem, der sidder på redaktionen?
»Nej, for det er ikke alle, der sidder med det her. Vi har en kontaktperson. Om han så får så mange opgaver, at han deler lidt ud af dem til andre, det skal jeg ikke kunne sige.«

Er det én, der arbejder på Berlingske Business?
»Ja, det er det,« siger sælgeren.

Lisbeth Knudsen havde kort forinden sagt det modsatte til en artikel i Børsen, og derfor oplyste Journalisten til at begynde med ikke, at samtalen skulle bruges til en artikel.
»Det, som jeg kan give en statsgaranti for, det er, at der ikke er nogen Berlingske-journalister, som man kan ringe til og bestille til at lave nogen som helst redaktionel tekst for en virksomhed,« sagde Lisbeth Knudsen til Børsen.

Det lader heller ikke til, at der er tale om en Berlingske-journalist. Sælgeren oplyste, at journalisten, der hjælper med pressemeddelelser, hedder Thure Kjær. Han skriver ikke artikler for Berlingske, og han bliver kaldt "journalistisk konsulent" på Berlingske Premiums egne sider. Rent fysisk sidder han blandt andet på Berlingske Business' redaktion, og Lisbeth Knudsen skriver til journalisten, at han er tilknyttet Berlingske Premium som freelancer:

"Journalistens medarbejder har (…) desværre kunnet få det fejlagtige indtryk, at Thure Kjær er en del af Berlingske Business' bemanding. (…) Det er han ikke. Vi har netop en klar adskillelse mellem redaktionen og det kommercielle arbejde med pressemeddelelser. Det er blevet indskærpet i salgsafdelingen, hvad der er principperne og de faktuelle kendsgerninger her, som en enkelt sælger desværre havde fået galt i halsen."

Det er altså anden gang på kort tid, at der er sket misforståelser af kommercielt og redaktionelt stof på Berlingske. Børsens Anders Krab-Johansen offentliggjorde for to uger siden uddrag af en mail fra et mediebureau:
"Realkredit Danmark (…) fik redaktionel hjælp fra Berlingske. Altså Berlingskes redaktion/journalister gik ind og kiggede på RD's hjemmeside og kom med input," stod der i mailen, der også nævner, at Berlingske hjalp med at skrive advertorials.

Mediawatch kunne efterfølgende fortælle, at det var freelancere fra bureauet Tekstwerk, der havde hjulpet Realkredit Danmark – og ikke Berlingskes journalister. Berlingske havde bare henvist Realkredit Danmark til freelancerne, og det havde medarbejderen på mediebureauet tilsyneladende misforstået. Lisbeth Knudsen skriver til Journalisten, at Berlingske ikke ønsker at give virksomheder det indtryk, at de får adgang til Berlingske-journalister ved køb af Berlingske-produkter:

"Efter at have lyttet (…) samtalerne igennem mellem Journalistens medarbejder og vores sælger, så mener jeg ikke, der er belæg for at konstatere, at kunderne kunne være bibragt falske forudsætninger, når de køber ind på et abonnement på Business Premium. Der siges ikke på noget tidspunkt, at man kan få adgang til at vælge en journalist på Business-redaktionen, men alene at man kan vælge at benytte Thure Kjær, men sælgeren efterlader i samtalen med Journalisten det fejlagtige indtryk, at Thure Kjær arbejder på redaktionen, og det gør han ikke. Derfor arbejder den pågældende sælger ikke længere med dette område."

0 Kommentarer