I en skoleguide på den nye Info-service oplyser Berlingske.dk om skolernes andel af børn med indvandrerbaggrund. Det miner om racehygiejne, raser lokalpolitiker.
Berlingskes nye Info-service var ikke mange timer gammel, før den havde skabt røre og overskrifter. En af de informationspakker, som brugerne kan købe i den nye service, er nemlig at få data og evalueringer fra landets skoler, herunder hvor mange børn med indvandrerbaggrund, der går.
Og den oplysning bør ikke være på dagsordenen i et moderne, demokratisk samfund, mener viceborgmester i Lyngby-Taarbæk, Simon Pihl Sørensen.
»Vi holdt op med at spørge ind til hudfarve og nationalitet tilbage i 1940'erne, og det er et skråplan uden lige at begynde på den slags igen,« siger han til Lokalavisen.dk.
Han mener, at antallet af indvandrerbørn er en fuldstændig irrelevant oplysning i forhold til skolernes kvalitet.
»Andelen af børn med anden etnisk herkomst viser ikke, om skolen er dårlig, men med denne database italesætter man alligevel, at det er vigtigt for skolevalget. Det er sygt. Ja, det minder om racehygiejne,« siger Simon Pihl Sørensen.
Berlingskes koncernchef har svaret på kritikken i en mail, hvor hun beder Simon Pihl Sørensen rette kanonen mod Undervisningsministeriet, der samler oplysningerne i deres databank. Hun mener, oplysningen er relevant, fordi den har betydning for forældrene.
"Man kan i den forbindelse ikke komme uden om, at antallet af børn med anden etnisk baggrund i en skole er en ud af flere parametre som undervisningskvalitet, geografisk nærhed, klassestørrelser m.v., som mange forældre gør sig overvejelser om, inden de vælger skole for deres barn," skriver Lisbeth Knudsen.
Online-chef på Berlingske.dk Troels B. Jørgensen henviser til Lisbeth Knudsens svar på kritikken. Men han beklager ikke, at sitets nye betalingsservice får en ilddåb i form af offentlig debat.
»Jeg tror ikke, det bliver sidste gang, der kommer kontroversielle sager ud af de oplysninger, vi kan tilbyde, for der ligger meget offentligt materiale, der vil kunne skabe debat,« siger han til Journalisten.dk.
Berlingske.dk's Info-service er en ydelse, hvor brugerne kan købe informationspakker, som Berlingske Research har samlet, og som sælges kontant.
»Det vil være alt lige fra test af vinterdæk til viden om bestyrelsesmedlemmer i de største virksomheder. Priserne varierer fra alt mellem 5 kroner til 3000 kroner, som man giver for en samlet pakke med oplysninger om landets 1000 største virksomheder med afkastgrad, soliditetsgraf, telefonnumre på bestyrelsesmedlemmer og så videre,« siger Troels B. Jørgensen.
Info-modulet har været tilgængeligt og under opbygning i et halvt års tid, men mandag blev det første gang lanceret som betalings-ydelse.
Det er ifølge Troels B. Jørgensen et af 5-6 projekter, som har til formål at tjene på online-tjenester på andre måder end bare banner-annoncer.
3