Avisen.dk udnævner Elisabet Svane til politisk redaktør

A-pressens netavis Avisen.dk har udnævnt Ekstra Bladets tidligere politiske redaktør Elisabet Svane til avisens kommende politiske redaktør, når netavisen relanceres 1. september.

A-pressens netavis Avisen.dk har udnævnt Ekstra Bladets tidligere politiske redaktør Elisabet Svane til avisens kommende politiske redaktør, når netavisen relanceres 1. september.

Den kommende politiske redaktør har senest været forlægger på Verve forlaget og var efter hendes afsked med Ekstra Bladet i 2006 kreativ chef på Jyllands-Postens Forlag, skriver MediaWatch.

»Det har været fantastisk at være i forlagsbranchen, men journalistikken er mit hjem. Jeg har været meget optaget af netjournalistik i den senere tid, fordi den har nogle muligheder end printmedier, som ellers er dét, jeg kommer fra og kender. Det passer jo ikke, at nettet kun er godt til hurtige nyheder, du har langt bedre mulighed for at gøre nyheder "dybere" på nettet end på print f.eks.,« siger Elisabet Svane.

Tidligere på året blev Rasmus Emborg hyret til at være chefredaktør på Avisen.dk, som den 1. september går i luften med et nyt hold journalister, der primært skal skrive om arbejdsmarkedsforhold.

0 Kommentarer