Årets Pressefoto: Skuffelse over tv-indslag

KONKURRENCE. Dommerne blev skuffede igen i år, da de så de indslag igennem, der var sendt ind til tv-kategorierne. Især gjaldt det kategorien ”tv-nyhed”, som de tre tv-dommere har skrottet uden at finde en værdig vinder.

KONKURRENCE. Dommerne blev skuffede igen i år, da de så de indslag igennem, der var sendt ind til tv-kategorierne. Især gjaldt det kategorien ”tv-nyhed”, som de tre tv-dommere har skrottet uden at finde en værdig vinder.

»Vi sad i halvt insulinchok med underkæben på bordet. Hvis vi skal tage nyhedsjournalistik alvorligt, skal det jo være noget, hvor vi på relativt kort tid præsterer noget under pres. Det var ikke det, vi fik ind,« fortæller tv-journalist og meddommer Anders Agger.

I den anden tv-kategori ”feature” var det heller ikke nemt at finde en vinder.

»Vi valgte med nogen dissens at kåre en vinder. Det var klassisk glimrende tv-fotograf-arbejde, men der var så lidt indsendt, at vi igen var i tvivl,« siger Anders Agger.

De to andre tredjedele af tv-juryen er billedredaktør på Politiken Julie Falkentorp og dokumentarinstruktør Christoffer Guldbrandsen. I juryen diskuterede de, hvad man kan gøre for at få flere og mere kvalificerede tv-indslag i konkurrencen. Ifølge Anders Agger ligger redningskransen i at åbne for flere deltagere. I dag er det kun medlemmer af Pressefotografforbundet (PF), der kan deltage. Det er langt de fleste fotojournalister allerede, men færre tv-fotografer er i kartoteket.

»Vi må se stort på, hvor man er medlem, hvis vi vil give den pris noget validitet. Jeg foreslår, at vi dropper angsten for rigide faggrænser – og siger, at så må alle tilmelde sig,« lyder det fra Anders Agger.

Efter offentliggørelsen af vinderne skal dommerne evaluere årets konkurrence sammen med Pressefotografforbundet, der arrangerer Årets Pressefoto. Formanden for PF, Lars Lindskov, mener også, at det er et stort problem, at der er så få indslag i tv-kategorierne. Men redningskransen skal findes et andet sted.

»Det er ikke medlemskabet, der er en hindring for flere indslag. Til gengæld er det et problem, at så få af de mange tv-fotografer, der er medlemmer af PF, sender ind. Det er noget, vi vil drøfte i bestyrelsen her i foråret,« siger Lars Lindskov.

 

Læs mere om Årets Pressefoto med 3.430 indsendte billeder efter offentliggørelsen den 7. marts på www.journalisten.dk. /

0 Kommentarer