Få for få uger siden accepterede medarbejderne på Herning Folkeblad en nulstigning ved de lokale lønforhandlinger. Nu skal de fyre to redaktionelle medarbejdere
Journalisterne på Herning Folkeblad har på et møde fredag klokken 12.15 nedlagt arbejdet. Det sker efter at ledelsen meddelte at der skal fyres to redaktionelle medarbejdere på avisen.
»Det er opfattelsen blandt medarbejderne, at vi har accepteret nulløsninger ved de lokale lønforhandlinger for at kunne holde på så mange journalister som muligt. Da de fik at vide, at to skulle fyres blev de sure,« siger tillidsrepræsentant Flemming Hansen, der understreger at ledelsen ikke har lovet at nedskæringerne kunne undgås.
Medarbejderne mødes igen lørdag klokken 10.00.
Der er i alt 30 DJ-medlemmer på Herning Folkeblad. Derudover er er der 6-7 mellemledere på redaktionerne, som ikke er DJ-medlemmer.
Ifølge Flemming Hansen er medarbejderne sure over den dårlige timing. Avisen har været gennem en relancering for at tiltrække flere abonnenter og annoncører, og egenkapitalen er også stor sammenlignet med konkurrenterne, siger han.
»Jeg tror at man med is i maven kan vende skuden i løbet af en kort periode. Hvis man skærer for meget, kommer man ud med et dårligere produkt,« siger Flemming Hansen.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.