Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
19:44 18.05.2021 Christian Lindhardt

Akkrediterede journalister og fotografer får vaccine før OL

De danske journalister og fotografer, der er akkrediteret til at dække OL i Japan til sommer, vil få tilbudt en vaccine mod corona. Det oplyser Danmarks Idrætsforbund (DIF) på deres hjemmeside.

Det er Pfizer-BioNTech som har givet en ekstraordinær vaccinedonation til hele verdens OL/PL-atleter og -stabsmedlemmer for at minimere smitterisikoen under OL og PL i den japanske hovedstad.

På den baggrund har DIF fået grønt lys til, at vaccinationslisten omfatter alle, der er akkrediteret til OL – herunder mediefolk.

”Vi er meget glade for at kunne tilbyde hele holdet omkring OL- og PL-operationen en coronavaccination, så alle OL/PL-akkrediterede danskere, der skal til Tokyo, minimerer smitterisikoen,” siger Morten Mølholm Hansen, der er administrerende direktør i DIF.

Hovedparten af vaccinationerne vil foregå i maj og juni, og det er de danske sundhedsmyndigheder, der står for vaccinationerne.

SENESTE NYT

Flere nyheder