CITATSKIK. Der bliver gået hårdt til bolden i sommerens topopgør om tyveri og ophavsret i foreningen Danske Sportsjournalister.
Aviserne beskylder de elektroniske medier for at stjæle deres solohistorier, imens de elektroniske medier beskylder aviserne for at hugge citater og skrive fodboldkampe af fra skærmen.
I et debatforum på sportsjournalisternes hjemmeside anklager en offensiv Mads Glenn Wehlast, Ekstra Bladet, sportsjournalisterne fra TV 2 for at hugge hans solohistorie om Herfølge-angriberen Poul Hübertz' klubskifte og bringe den på tekst-tv – uden citat og skrevet, som om det var TV 2s egen afsløring.
En veloplagt Thomas Kristensen fra TV 2-SPORTEN går til kontraangreb med en række beskyldninger mod Ekstra Bladet. Adskillige gange mener tv-journalisten at have genkendt sine indslag i Ekstra Bladets notespalter – uden citat. Samtidig beskylder han landets aviser i almindelighed for at hugge citater fra tv-interviews og skrive kampene af fra skærmen i stedet for selv at tage ud til begivenhederne.
Ifølge formanden for Danske Sportsjournalister, Steen Ankerdal, bunder debatten i den øgede konkurrence om at komme først med sportsnyheder. Sportsjournalister vil altid stjæle fra hinanden, mener han, men mange konflikter ville kunne undgås, hvis der blev udvist mere sportsånd:
»Alle sportsjournalister planker hinanden. Problemet er, når de ikke citerer hinanden. I USA er det almindeligt, at sportsjournalisterne citerer deres kolleger, men i Danmark har man et eller andet med, at historierne bliver dårligere, hvis de andre har rørt ved dem. Det er fuldstændig hul i hovedet, for ved at citere de andre viser man bare, at man er velorienteret,« siger formanden.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.