Nyhedsoverblik

data_usage
chevron_left
chevron_right
09:22 16.05.2023 Sebastian Goos

A4 Medier giver igen underskud

A4 Medier giver igen underskud

A4 Medier fortsætter med at give underskud, viser virksomhedens seneste regnskab, hvor resultatet for 2022 bliver et underskud på godt 3,6 millioner kroner.

I 2021 lød underskuddet på godt 2 millioner kroner, mens det i 2020 var knap 4,7 millioner kroner.

Chefredaktør og administrerende direktør Kristian Madsen skriver i en pressemeddelelse, at resultatet afspejler en række investeringer og åbningen af to nye nichemedier.

Strategien har også medført omtrent 2 millioner kroner ekstra i lønudgifter, hvilket også afspejles af, at virksomheden er vokset med tre medarbejdere fra 2021 til 2022.

Regnskabet viser også, at A4 Medier i 2022 havde en bruttofortjeneste på 6,4 millioner kroner, hvilket svarer til en fremgang på omtrent 488.000 kroner fra 2021.

Det fremgår i den sammenhæng også, at A4 Medier har indtægtsført 850.000 kroner i 2022, som kommer fra de i alt 2,5 millioner kroner, som A4 Medier fik tilsagn om i støtte fra Medienævnets Innovationsstøtte, som er et udviklingsprojekt, der løber frem til 2024.

Af regnskabet fremgår det også, at egenkapitalen i virksomheden er 250.000 kroner. Derfor har moderselskabet A-Pressen ligesom tidligere år afgivet en støtteerklæring over for A4Medier og mediets kreditorer om at stille penge til rådighed til at drifte mediet videre.

SENESTE NYT

Flere nyheder