Der skal nedlægges i alt 64 stillinger hos Berlingske Media. Heraf vil de nye belgiske ejere, De Persgroep, direkte fyre 40 redaktionelle medarbejdere. Det oplyser Berlingskes tillidsrepræsentant Uffe Gardel til Journalisten.
Han bekræfter desuden over for Journalisten, at journalisterne på Berlingske nedlægger arbejdet.
Berlingske Medarbejderforening har valgt at nedlægge arbejdet indtil tirsdag kl. 9, hvor vi mødes igen. #dkmedier pic.twitter.com/ek8Zezqecm
— Rikke Gjøl Mansø (@RikkeGM) November 16, 2015
Af de 40 fyringer skal de 20 efter planen falde hos Berlingske, 10 hos nyhedsbureauet BNB og 8 hos BT. Hos BT vil ledelsen fyre 4 medarbejdere på sportsredaktionen og 4 medarbejdere på BT’s øvrige redaktion, oplyser BT’s tillidsrepræsentant Maj Munk.
Journalisten har ikke kendskab til, hvor de sidste to redaktionelle fyringer hos Berlingske Media kommer til at falde.
Ud over de 40 fyringer bliver otte af Berlingske Nyhedsbureau BNB’s medarbejdere flyttet med over på Ritzau, som overtager BNB’s nyhedskunder. Der er ikke sat navn på disse otte medarbejdere endnu. Men de tæller altså ikke med i antallet af fyringer.
Ifølge overenskomsten har tillidsrepræsentanterne på både Berlingske og BT nu 14 dage til at forhandle med ledelsen om det endelige antal fyringer og vilkårene for afskedigelserne.
Hos BT har tillidsrepræsentant Maj Munk svært ved at se, hvordan tingene skal hænge sammen på avisen.
»Jeg har svært ved at, se hvordan de fyringer skal hænge sammen med de nye mål, som er sat op for virksomheden BT. Det hænger ikke sammen med, at vi skal være færre medarbejdere. Jeg er bekymret for kvaliteten. Vi har i forvejen dage, hvor vi har svært ved at få vagtplanen til at hænge sammen. Desuden er vi alle kede af, at vi skal sige farvel til medarbejdere, som er glade for at være på avisen,« siger Maj Munk til Journalisten.
Journalisten erfarer, at en del af de belgiske ejeres nye strategi er, at bt.dk skal overhale eb.dk og blive landets største nyhedssite.
Ud over de 8 fyringer på BT vil ledelsen ifølge Maj Munk også nedlægge to stillinger, som for tiden er ubesatte. Dermed kommer man ned på under 70 medarbejdere til at lave avisen og holde bt.dk kørende.
»Vi har et site, som vi skal dække fra kl. 5.30 om morgenen til kl. 12 om aftenen. Folk er bekymrede for, at smøret bliver smurt for tyndt ud. Vi har jo en faglig stolthed i forhold til, at vores produkt skal være så godt som muligt,« siger Maj Munk.
Opdateret kl. 16.47: Det er tilføjet, at journalisterne på Berlingske nedlægger arbejdet
Opdateret kl. 16.56: Der er tilføjet citater fra BT's tillidsrepræsentant.
0 Kommentarer
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.