Det britiske forlag, Emap, som mest er kendt for magasinet Arena, indfører om få uger brugerbetaling for 19 magasin-titler på nettet.
Det britiske forlag, Emap, som mest er kendt for magasinet Arena, indfører om få uger brugerbetaling for 19 magasin-titler på nettet.
Ifølge paidContent:UK drejer det sig i første omgang om Emap's business-magasiner – heriblandt Construction News, Retail Week og modemagasinet Drapers.
Dermed er det slut med gratis branchenyheder fra de 19 niche-magasiner.
Det er i øvrigt kun et år siden, at Emap valgte at afskaffe al betaling på nettet, men nu vender koncernen altså tilbage til brugerbetalingen.
Mere her: Emap Will Raise The Paywall In Next Few Weeks
1 Kommentar
Du skal være logget ind med dit DJ-login for at kunne kommentere på artiklen.
Jeg sidder og er igang med at kikke på succesfulde implementeringer af paywall udenfor Danmark, og når jeg ser på disse eksempler så er det rigtigt svært at vurdere om de er blevet succesfulde. Det ser jo ud til at læsertallene er gået ned, men det er svært at vurdere resultatet på bundlinjen når man ikke ved hvor meget de har sparet ved at distribuere digitalt.