Skal din chef og dine kolleger have et realistisk indblik i, hvordan organisationer og virksomheder skal agere i forhold til interaktion med kunder og samtale via de sociale medier, så kan jeg her anbefale den bog, som du skal købe til dem.
Stadig flere journalister og kommunikatører bruger iPad - og som med alle nye gadgets sidder man med det vuns med næste spørgsmål: Okay - hvilke gode programmer eller rettere apps skal jeg installere for at få det bedste ud af tabletcomputeren?
Joi Ito, webveteran og succesfuld investor i nettjenester som Twitter og Flickr, opfordrer journalister til at tage flere chancer frem for at vælge det sikre.
Et nyt politisk forlig om mediesøtten skal i hus her til efteråret - forhåbentlig med en økonomisk anerkendelse af nettets vitale betydning for fremtidens journalistik og et levende medielandskab.
Selvom økonomien bedres en smule på de traditionelle nyhedsmedier i regnskaberne oven på det katastrofale 2009, kan det ikke skjules, at avisernes oplag stadig falder.
Tidligere redaktør i DR Online, nu freelancer Ernst Poulsen har fundet feeds for alle de mediehuse og medier i Danmark, der bruger Twitter. Ikke mindre end 200 forskellige medier på Twitter.
Det er med en vis undren, at jeg i de seneste ti dage har fulgt reaktionerne på mediemagnaten Rupert Murdochs udspil om at lukke af for Google News søgebots og samtidig påbegynde nedsænkning af betalingsmure omkring News Corp’s imperiets 30 netaviser for at sikre indtjening.