Troels Evold Widding

Troels Evold Widding

Præsentation af forfatteren/bloggen:
  • Troels Evold Widding er chefredaktør på fagbladet Journalisten.
  • Han blev uddannet fra DJH i 1998, og efter en kort periode som tv-mand, blev han kaldt tilbage til sin gamle praktikplads: Fagbladet Journalisten.
  • Her var han i to år, og var med på holdet, da bladet modtog Berlingske Tidendes Journalistpris i 2000.
  • Siden blev han redaktør på rejsemagasinet Vagabond, chefredaktør for Chili og deres magasiner, redaktionschef på Where2go og senest chefredaktør på det hedengangne mandeblad Arena.

Foto: Thomas Tolstrup.

Fra bladet

Det ka' vi li, 2009

Medieåret 2009 er ved at forlade os, og den slags maner som regel til ro og eftertænksomhed i skæret af julelys og nytårsraketter.

Medieåret 2009 er ved at forlade os, og den slags maner som regel til ro og eftertænksomhed i skæret af julelys og nytårsraketter. Hvad skete der i det forløbne år, der er værd at mindes?

På Journalisten har vi valgt at spørge 11 studieværter om året, der gik. Det er der kommet en række svar ud af, som fint illustrerer, hvor mange retninger årets begivenheder peger i. Det er Jæger-bogen og stormombruste Anni og Erik, der hiver flest citater hjem.

Desuden har flere Christiansborg-journalister mødt stor modstand fra statsminister Lars Løkke Rasmussen i deres arbejde ved at glide af på spørgsmålene og nægte at gå ind i sagernes substans.

 Læs evt. som ePaper
Fra bladet

Jægersagen og Erik og Anni

Medieåret 2009 er ved at forlade os, og den slags maner som regel til ro og eftertænksomhed i skæret af julelys og nytårsraketter. Hvad skete der i det forløbne år, der er værd at mindes?

Nyhed

JP-redaktør speaker reklameindslag

Redaktøren for JPtv speaker selv et reklameindslag fra en annoncør, som ligger på sitet. »En nødløsning,« kalder han det.

Nyhed

Urban har fået afslag på støtte

Gratisavisen Urban får ikke del i distributionspuljen, fordi de har for mange annoncer.

Nyhed

1.250 journalister er ankommet

De første mange journalister er ankommet til klimatopmødet, men der ventes at dukke 2.250 flere op i de kommende dage.

Nyhed

Springer vil redde verdens aviser

Tidligere har flere mediegiganter raslet med sablen, men nu er udgiveren af Europas største dagblad Bild fast besluttet: Der skal betales for netaviser.

Nyhed

56 aviser i fælles aktion

Store aviser som The Guardian, Le Monde og flere kinesiske aviser, deltager i dag i aktion op til klimatopmødet ved at trykke fælles artikel på forsiden. Politiken deltager også.

Fra bladet

Sproglig pakkeleg

En skarp vinkel, en cliffhanger, en nyhedstrekant. Det er vendinger som vi journalister bruger så meget, at det med til at skabe en sandhed om, hvordan journalistik skal være. 

En skarp vinkel, en cliffhanger, en nyhedstrekant. Det er vendinger som vi journalister bruger så meget, at det med til at skabe en sandhed om, hvordan journalistik skal være. 

Det begrænser os i vores idéudvikling og vores måde at fortælle historier på. Derfor graver Journalisten sprogrødderne op og sår tvivl om hvad meningen med flosklerne er, forhåbentligt inden de gror alt for fast i sproget.

Desuden viser vi vejen til det hellige Cavling-land, møder justitsmordenes Sherlock Holmes fra Norge og fanger Niels Krogsgårds erfaringer fra Iran, hvor danske journalistkollegaer var tæt på at forværre Niels Krogsgårds krisesituation, der var tæt på at sætte ham bag tremmer i Iran.

 Læs evt. som ePaper
Fra bladet

Spark den skarpe vinkel op i måsen på redaktøren

Det var min første skoledag på Journalisthøjskolen, og Kim rakte hånden op, kort efter at undervisningen var begyndt.

Nyhed

Nyhedsjournalister knokler mere end nogensinde

På 10 år er mængden er nyhedshistorier steget med 134 procent, mens antallet af nyhedsjournalister i Dansk Journalistforbund kun er steget med otte procent. Produktionen er i dag i overkanten af det publicistisk forsvarlige, advarer forskere.

Fra bladet

DSB skubber kritiske journalister af sporet

Journalisten kan i denne udgave afsløre, at DSB gemmer på en ubarmhjertig kommunikationsstrategi, som offentligheden ikke har haft kendskab til før nu.

Journalisten kan i denne udgave afsløre, at DSB gemmer på en ubarmhjertig kommunikationsstrategi, som offentligheden ikke har haft kendskab til før nu. Vi afslører grovkornede metoder, hvor DSB sætter nye standarder for, hvor offensive man kan være over for kritiske medier for at få dem til at holde mund.

Vi afslører blandt andet, at DSB's administrerende direktør, Søren Eriksen, ringede direkte til DRs generaldirektør, Kenneth Plummer, og påstod, at den projektansatte DR-journalist Lars Abild, der arbejdede på et kritisk program om DSB, var lønnet af konkurrenten Arriva. Det havde naturligvis været et stort habilitetsproblem, hvis det havde passet. Men det gør det ikke.

 Læs evt. som ePaper
Fra bladet

Skal vi finde os i det?

Journalisten kan i denne udgave afsløre, at DSB gemmer på en ubarmhjertig kommunikationsstrategi, som offentligheden ikke har haft kendskab til før nu. Vi afslører grovkornede metoder, hvor DSB sætter nye standarder for, hvor offensive man kan være over for kritiske medier for at få dem til at holde mund.

Fra bladet

134% flere historier, 8% flere journalister

Nyhedsjournalisterne knokler mere end nogensinde. På under 10 år er antallet af nyheds-artikler eksploderet.
Produktionen er i dag i overkanten af det publicistisk forsvarlige, advarer forskere.

Nyhed

Mere lukkethed i forvaltningen

Det nye udspil fra Offentlighedskommisionen indeholder hele 26 forslag, som umiddelbart sigter på at øge åbenheden i forvaltningen. Men det er et forslag om at indskrænke åbenheden, der vækker størst opsigt.

Nyhed

Grønlandske aviser fusionerer

Fredag den 13. november fusionerede Grønlands to landsdækkende aviser AG og Sermitsiaq. Fra den 1. januar 2010 kommer de to aviser til at dele administration, adresse og deres hjemmesider skal dele netportal.

Nyhed

Studerende kræver straf til syndere

En trio bestående af de tre studenterorganisationer KaJ, KaJO og JR kræver, at mediearbejdsgivere, der snyder på panikdagen, straffes.

"Det var katastrofalt, at Undervisningsministeriet underkendte udelukkelsen af B.T. i denne rundes praktikansættelser," siger formand for JR, Mia Jo Otkær.

Nyhed

Journalist fik sin bil brændt af

Journalist Jens Christian Bachmann, der gennem længere tid har dækket uro, hærværk og påsatte brande i Nordbyen i Slagelse, er nu selv blevet offer og del i konflikten. Hans bil blev brændt af natten til lørdag, hvor der på ny var uro.

Blogindlæg

Klagesangen sat på pause

"Journalistikken i sit væsen mangler en fundamental glæde og optimisme, som er vigtig for mig," skrev Nikolaj Thomassen i seneste nummer af Journalisten. Og manden har uomtvisteligt ret.

Fra bladet

Det glade nummer!

Normalt forholder Journalisten sig kritisk til medieudviklingen og sætter tunge tanker i gang hos os selv, vores kilder og vores læsere.

Normalt forholder Journalisten sig kritisk til medieudviklingen og sætter tunge tanker i gang hos os selv, vores kilder og vores læsere. I denne udgave har vi 12 glade sider, hvor vi giver vi alle parter lidt til den søde tand og en pause fra bekymringerne. Vi sætter fokus på de mange gode ting, som udviklingen har skabt de sidste 10 år. Oplev optimismen spire. Men nyd det, så længe det varer. For straks efter er vi tilbage ved alvoren med terrortrusler mod JP og juraproblemer for illustratorer.
 
 Læs evt. som ePaper
Fra bladet

Klagesangen sat på pause

"Journalistikken mangler i sit væsen en fundamental glæde og optimisme, som er vigtig for mig," skrev Nikolaj Thomassen i seneste nummer af Journalisten som en af forklaringerne på, at han havde skiftet fag og nu laver sportsudstyr.

Fra bladet

Så er der serveret

Normalt forholder Journalisten sig kritisk til medieudviklingen og sætter tunge tanker i gang hos os selv, vores kilder og vores læsere. I dette glade tema giver vi alle parter lidt til den søde tand og en pause fra bekymringerne. Vi sætter fokus på de mange gode ting, som udviklingen har skabt de sidste 10 år. Dyk ned i de næste 12 siders glade budskaber, og oplev optimismen spire. Men nyd det, så længe det varer. For straks efter er vi tilbage ved alvoren.

Nyhed

Grønlandsk avis i dødskamp

Den ene af Grønlands to store aviser, AG, er tæt på at gå konkurs. "Vi er i en forfærdelig krise," siger chefredaktøren.

Udgiv indhold Udgiv indhold