Borgerjournalistik

Blogindlæg

Journalisten som borger

Efterhånden har vi alle hørt om borgerjournalister så mange gange, at vi er ved at brække os.

Blogindlæg

Det borgerjournalistiske manifest

Skal borgere overhovedet spille nogen rolle i skabelsen af medier?

Blogindlæg

Hovedet ud af busken, Elkjær

Journalistens redaktør, Jakob Elkjær, har et fantastisk indlæg i det seneste nummer af Journalisten, hvor han ene mand afblæser revolutioner og alle tanker om en større inddragelse af læsere, lyttere og seere i udvikling af indhold til diverse mediers publikationer.

Blogindlæg

Stop vrøvlet om en demokratisk revolution

De seneste år har masser af selvbestaltede web 2.0. guruer forurenet det offentlige rum med vrøvl om, at borgerne overtager journalisternes rolle.

Blogindlæg

Hvad hvis...

Forestil dig, at du sidder med et rent stykke papir. Uden hensyn til hverken teknologier eller traditioner, skal du tegne, hvordan nyhedsmediet fra dine drømme ser ud.
Blogindlæg

Folkets Tidende som web 2.0

Selvom jeg er journaliststuderende, er der en lille programmør gemt inde i mig, der oftest springer frem, når der er lidt nyt at lege med.

Udgiv indhold Udgiv indhold