Kristeligt Dagblad i nye klæder
»I en pulserende medieverden ønsker vi at gå mod strømmen og skabe en avis til eftertanke og fordybelse,« siger Kristeligt Dagblads ansvarshavende chefredaktør og adm. direktør Erik Bjerager i en pressemeddelelse.
Avisen styrker blandt andet tros- og eksistensstoffet, mens kulturstoffet bliver tildelt mere plads på hverdage. Derudover får avisen en ny fast side - "Idé & Tanke" - der trækker de store linjer tilbage i filosofiens, teologiens og idéhistoriens verden. Sundhed og helbred bliver et nyt redaktionelt område.
»Når vi relancerer Kristeligt Dagblad i et nyt og mere moderne design, er det er det for at understrege vores ambition om at være den førende kultur- og eksistensavis i Danmark. Vi har på samme tid fornyet og forbedret avisen på en lang række områder og skabt nye redaktionelle temaer, som vi forventer os meget af,« siger Erik Bjerager i pressemeddelelsen.
Relanceringen kommer på baggrund af en omfattende læserundersøgelse.
»Næsten 3000 læsere deltog i undersøgelsen, som blandt andet viste, at avisens læsere er blandt branchens mest tilfredse, men i stigende grad ønsker en avis, der kan sikre dem stof til fordybelse. Det håber vi, at vi med omlægningen af avisen kan imødekomme,« siger Erik Bjerager.
Ud over ændringer i indholdet har Kristeligt Dagblad fået en ansigtsløftning på det visuelle.
Læs også
Del artiklen med dine venner på Facebook



















Indsend kommentar