JP/Pol lancerer MedWatch

JP/Politikens Hus har lanceret tredje medlem af Watch-familien. MedWatch skal levere betalt indhold om medico- og medicinalbranchen.

Helt som planlagt har JP/Politikens hus nu lanceret det tredje medlem af Watch-familien. Sitet MedWatch skal levere nyheder til medico- og medicinalbranchen. I forvejen udgiver JP/Politikens Hus Finanswatch og Mediawatch, sidstnævnte dog sammen med A-Pressen.

Det skriver Jyllands-Posten i dag. 

Ideen bag Watch-familien er at levere abonnementsbaseret nicheindhold på nettet.

»De brede erhvervsmedier skriver især om de tre-fire store selskaber i branchen og så nogle skandaler, men der er mange flere historier at fortælle, og bl.a. derfor ser vi en berettigelse,« siger chefredaktør Anders Heering til Jyllands-Posten.

Heering er chefredaktør for alle tre Watch-medier, men det bliver Henrik Tüchsen, der får det daglige ansvar for MedWatch.

Hverken Mediawatch eller Finanswatch giver overskud endnu, men Anders Heering håber på, at Mediawatch kommer til at levere sorte tal i 2012. Finanswatch ligger bedre end budgetteret, men her er de sorte tal ikke lige om hjørnet, skriver Jyllands-Posten. 

Del artiklen med dine venner på Facebook

Kommentarer
TIP: giv dit indlæg et langt liv. Overhold Journalisten.dks retningslinjer for debat.

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Tilladte HTML mærker: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br> <img> <object> <param> <embed>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.

Om formatering af kommentarfeltet

CAPTCHA
Svar os
Spamsikring. Lettere at svare på end mange af spørgsmålene til DJHs adgangsprøve.
Udgiv indhold