Filmen der splittede nationen

Torsdag d. 10. september 2009 vil stå som en mærkedag i den danske reklamebranche år fremover. Dette var dagen, hvor VisitDenmark lancerede den virale film "Danish Mother Seeking" på bl.a. YouTube.

Filmen handlede om den danske kvinde KarenDK26, som tilsyneladende klædte sig af for resten af verden og efterlyste en udenlandsk mand, hun havde mødt et år tidligere på Custom House i København, og som var faderen til hendes søn, August. Som det gælder med de fleste gode virale film, spillede filmen på usikkerheden om, hvorvidt historien nu var sand eller falsk, og videoen skabte hurtigt heftig debat.

Filmen var lavet til udlandet med henblik på at sætte Danmark på turismens verdenskort. Samtidig skulle den kickstarte samtale om Danmark og derved løfte det ringe kendskab, Danmark har som destination i udlandet.

Ud fra den målsætning har filmen været en bragende succes - og hvis den ikke var blevet trukket tilbage efter politisk pres, kunne den endda være endt som måske en af de allerstørste virale succeser nogensinde.

Der er blevet talt negativt om danske kvinder og det danske samfund, danske kvinder og det danske samfund er blevet forsvaret af andre, og søger man på Youtube, ligger der i dag over 1.000 brugergenererede videoparodier, -fortællinger og -svar til KarenDK26. Filmen lever naturligvis også videre mange andre steder, og den er efter sigende blevet set over en halv million gange yderligere, efter den blev fjernet fra YouTube.

SE FILMEN HER:

Og ja - der manglede måske en afsender-ID, men prøv at bladre igennem dagens avis, eller nærstudér en reklameblok på TV. Det sker ikke hver dag, men det sker ofte, at der laves såkaldte teaser-reklamer uden egentlig afsender, hvorefter der et stykke tid efter kommer en opfølgende reklame, som afslører det hele.

Det er også vigtigt at holde sig for øje, at KarenDK26's video blot er én af de mange måder, VisitDenmark markedsfører Danmark på. Andre målgrupper rammes på andre måder. Verden er ikke sort og hvid, og alle danske kvinder springer ikke på den første udlænding, de ser - det er jeg sikker på, videoens mange millioner seere også godt kan gennemskue.

Handler det i virkeligheden om dansk smålighed og sensationsliderlighed, når journalister og kvinderettighedsforkæmpere tripper over en film, som slet ikke var henvendt til dem?

Fair nok, at man har sin egen opfattelse af, hvordan Danmark skal markedsføres, men markedsføringen af Danmark kan ikke være en demokratisk proces, hvor 5,5 mio. meninger skal høres. Der skal naturligvis være et krav om effekt-dokumentation (samme krav i øvrigt, som alle andre markedsførende instanser stiller), og den effektdokumentation siger i min optik, at Danmark har fået 'bang for the buck'.

Tilbage står en minister og en bestyrelse, som tilsyneladende ikke har fattet noget som helst af, hvordan den nye mediescene fungerer og forsøger at censurere sig ud af en prekær situation.

Ved at trække filmen tilbage har de - ud over at vise verden, at vi også i Danmark udøver censur - afskåret VisitDenmark fra at sende en opfølgende video ud, som sandsynligvis ville have forklaret det hele.

Det er næsten lige så skræmmende og misforstået som kronprins Frederik, der i disse dage kan ses på YouTube med en video, man som bruger ikke kan kommentere på.

Er man bange for at gå i dialog, skal man lade være med starte en samtale. Samtalen kommer alligevel - den kommer bare et sted, hvor du ikke kan styre den, eller hvor du ikke ved, hvad der bliver sagt.

Del artiklen med dine venner på Facebook

Kommentarer
TIP: giv dit indlæg et langt liv. Overhold Journalisten.dks retningslinjer for debat.

Re: Filmen der splittede nationen

Hej Christian,

Tak fordi du tager denne historie op. Den lugter langt væk af frygt og rysten på hænderne i en bestyrelse, der ellers bør signalere det modsatte.

Et kig på bestyrelsen vidner næppe om de store visioner, hvad angår fremtidens virale markedsføring. Er det mon et tegn på, at vi skal fortsætte med at kommunikere bonderøvs-idyllen med de fede fotos og de nuttede landskaber?

Uanset om man kan lide filmen eller ej (jeg kunne ikke), er det et kedeligt signal at fyre direktøren, selv om fyringen er kommunikeret korrekt som en 'ikke-fyring'.

Hvis direktøren havde begået en formel fejl, ville det være ok, men det er i højeste grad uklart, hvori fejlen består, andet end at udsætte os for spot og spe, fordi vi eksperimenterer med budskaberne. Og det er jo desværre nødvendigt at gå nye veje, fordi de nuværende budskaber ikke har den ønskede effekt. Hvis man ikke må tage den mindste risiko, egner man sig næppe til at lede noget som helst.

Hvad er alternativet? Skal vi nu kun have turistreklamer, som ikke støder nogen. Hvor spændende er det i 2009, når man vil nå andre end familier og pensionister?

Man må spørge, hvem der - ud over de familier og pensionister, som endnu ikke er skræmt af vores priser - vil rejse til Danmark, når de lige så godt kan rejse andre steder hen i nærheden. Det er dét, en reklame for Danmark skal forklare, og det har vi desværre endnu til gode at se effektive eksempler på.

Selv amerikanerne har for længst fattet, at vi er cirka lige så spændende som deres egen Mid West, og hvorfor så rejse helt herover for at opleve dét? Og hvis det er slottene I tænker på? Jamen dem kan man da også se meget flottere andre steder. Osv, osv, osv.

Tilbage er der blot at sige: Halleluja Little Never Hurt A Fly Denmark, som Thomas Friedman fra New York Times kalder os.

Mvh og go' weekend

Jens Tovborg 

 

Re: Filmen der splittede nationen

Oui!

Hvis omtalte film skal vaere sjov saa er den maaske lige lovlig toer og leftfield.. hvis den er ment alvorligt saa ligner hun, VisitDenmark og folkene bag den en flok idioter. Men hey alt gaar jo nu omdage, det skal vaere post dit og dat, clever og med vilje tit saa daarligt at det ligefrem er godt. Men det kan vel for soeren naeppe vaere den vinkel VisitDenmark har haft liggende paa glas bordet... eller maaske? Jeg synes pigen (og hermed danske piger?) bliver fremstillet som en total taabe, ka ikke huske et 'fremmed' navn fordi hun var fuld og dyrker usikker sex etc. Maaske er det bare en smags ting, jeg er helt med paa at folk maa te sig ligesaa aandsvagt som de har lyst til, men hold op hvor skal det bare skrues bedre sammen hvis det skal bruges i denne sammenhaeng... og la os vaere aerlige, Danmark er sgu ikke frem LA eller Ibiza etc.

Naa, held og lykke med det hele, det skal til.

yours

H

 

 

 

 

 

 

 

Indsend kommentar

Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Tilladte HTML mærker: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br> <img> <object> <param> <embed>
  • Linjer og afsnit ombrydes automatisk.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.

Om formatering af kommentarfeltet

CAPTCHA
Svar os
Spamsikring. Lettere at svare på end mange af spørgsmålene til DJHs adgangsprøve.
Udgiv indhold